Frezowanie CNC Kraków – usługi wybierane przez firmy z tego miasta
Nie da się zaprzeczyć, że frezowanie CNC jest powszechnie uznawaną techniką obróbki szerokiej gamy materiałów, w szczególności twardych metali i tworzyw sztucznych. Wyróżnia się niezwykłą dokładnością, dzięki czemu umożliwia wytwarzanie komponentów różnej wielkości oraz o rozbudowanych kształtach.
Mogą z tego obecnie skorzystać także kontrahenci z Krakowa, którym zależy na pozyskaniu dużej ilości identycznych części wykonanych z wyjątkową precyzją i w stosunkowo krótkim czasie.
Jak możemy zdefiniować pojęcie frezowania CNC?
Zanim zajmiemy się rodzajami frezowania CNC i jego zaletami, warto wcześniej dowiedzieć się, czym naprawdę jest ten proces znajdujący coraz powszechniejsze zastosowanie. Definicja określa go jako całkowicie zautomatyzowaną metodę obróbki skrawaniem, gwarantującą niezrównaną precyzję dzięki nadzorowaniu przebiegu procesu przez specjalnie stworzone do tego celu oprogramowanie komputerowe.
Jak wygląda proces frezowania CNC metali i tworzyw sztucznych?
Oprócz znajomości definicji tego procesu warto także zagłębić się w jego przebieg i zbadać go bardziej szczegółowo. Wyróżnia się przede wszystkim sposobem obróbki danego materiału, który pozostaje unieruchomiony w uchwycie frezarki, a jego nadmiar zbierają ostrza poruszające się w kilku płaszczyznach.
Najczęściej jest to ruch obrotowy frezów ustawionych pod różnymi kątami w stosunku do obrabianej powierzchni, co odróżnia frezowanie od innej obróbki CNC, takiej jak toczenie czy cięcie, a w tym drugim przypadku porusza się także poddawany obróbce przedmiot.
W jakich branżach frezowanie CNC cieszy się największym zainteresowaniem?
Wykorzystanie frezarek CNC cieszy się stale rosnącą popularnością, co sprawia, że coraz więcej firm, także tych zlokalizowanych w Krakowie, decyduje się na produkcję z ich pomocą niezbędnych komponentów.
Maszyny te mają szerokie spektrum zastosowań i często wykorzystywane są w połączeniu z nowoczesnym projektowaniem CAD obejmującym też laserowe skanowanie 3D. Są używane w wielu, często bardzo zróżnicowanych branżach, przede wszystkim takich jak elektroniczna, motoryzacyjna, medyczna, a nawet reklamowa.
Dzięki wykorzystaniu tej technologii i ultranowoczesnych wysoce funkcjonalnych obrabiarek CNC możliwa jest produkcja elementów dla szerokiej gamy skomplikowanych urządzeń technicznych. Co najważniejsze, zawsze będą one zawsze identyczne, dokładnie zachowujące kształt i wymiary określone w projekcie.
Z których rodzajów frezarek CNC można skorzystać?
W różnych sektorach produkcji przemysłowej stosuje się całą gamę frezarek, z których wszystkie są obsługiwane przez wysoce skuteczny, komputerowy system operacyjny sterowania numerycznego.
Dzięki temu możliwa jest ich praca z różnymi materiałami, między innymi ze stalą, aluminium, innymi metalami oraz tworzywami sztucznymi.
Wymaga to jednak dobru odpowiednich frezarek, a jeśli chodzi o ich kategoryzację, to możemy przede wszystkim wyróżnić:
-
frezarki 3-osiowe;
-
frezarki 4-osiowe;
-
frezarki 5-osiowe;
Można się również zetknąć z innym ich podziałem na:
-
frezarki pionowe, które są idealne do frezowania mniejszych części;
-
frezarki poziome, które bardziej wszechstronne i najlepiej nadające się do produkcji większych części.
Na podstawie jakich kryteriów dokonujemy podziału frezowania CNC?
Nie da się nie doceniać korzyści, jakie niesie ze sobą stosowanie tych praktycznych maszyn, docenianych także przez firmy w Krakowie. W swojej pracy są w stanie wykorzystywać różne techniki frezowania, przede wszystkim takie jak:
-
frezowanie współbieżne, w którym ostrza frezu poruszają się w tym samym kierunku przedmiot poddawany obróbce;
-
frezowanie przeciwbieżne, w którym frez porusza się w kierunku przeciwnym do przedmiotu obrabianego.
Kategoryzacja technik frezowania CNC nie jest determinowana wyłącznie przez to jedno kryterium, kolejnym jest kąt, pod jakim ostrze frezarki zostaje ustawione w stosunku do obrabianej powierzchni i można tu wyróżnić:
-
frezowanie cylindryczne, w którym ostrze jest ustawione równolegle do powierzchni przedmiotu obrabianego;
-
frezowanie ukośne, w którym ostrze jest ustawione pod pewnym ściśle określonym w projekcie kątem do powierzchni przedmiotu obrabianego;
-
frezowanie czołowe, w którym ostrze jest ustawione prostopadle do obrabianej powierzchni.
Czy frezowanie CNC niesie ze sobą korzyści dla firm z Krakowa?
Po kompleksowym zrozumieniu frezowania CNC i jego różnorodnych rodzajów i zastosowań warto też podkreślić najważniejsze korzyści związane z tą konkretną metodą obróbki metali i innych materiałów. Zalety te obejmują przede wszystkim
-
możliwość generowania wielu praktycznie identycznych frezowanych części ze względu na całkowitą powtarzalność procesu produkcyjnego;
-
zwiększoną produktywność wynikającą z w pełni zautomatyzowanego procesu frezowania;
-
obniżone koszty produkcji, zwłaszcza w porównaniu z wyjątkowo pracochłonną obróbką ręczną;
-
zachowanie bezpieczeństwa w miejscu pracy, dzięki praktycznie bezobsługowemu działaniu frezarek CNC, gdzie obecność obsługi została ograniczona do niezbędnego minimum.