Skanowanie 3D Kraków – usługi dla firm z branży produkcyjnej
Aby dobrze prosperować na obecnym konkurencyjnym rynku, zwłaszcza w sektorze produkcyjnym, przedsiębiorcy muszą korzystać z najnowocześniejszych technologii, w tym zaawansowanego skanowania 3D, zwanego również digitalizacją 3D.
Nasz zespół, składający się z grupy wszechstronnie wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie, koncentruje się na skanowaniu 3D, wykorzystującym między innymi najnowocześniejsze skanery laserowe 3D dostarczane przez uznanych, światowych producentów. Naszym najwyższym priorytetem jest skrupulatny wybór idealnej i wysoce opłacalnej metody skanowania, która gwarantuje precyzyjne odwzorowanie skomplikowanych form obiektów.
Właśnie dlatego możemy zaoferować te poszukiwane usługi dla klientów z Krakowa i sąsiednich regionów województwa małopolskiego. Jeśli są Państwo zainteresowani skorzystaniem z tych usług, gorąco zachęcamy do skontaktowania się z nami, drogą mailową lub telefonicznie.
Co to są skanery 3D i jakie ich rodzaje są najczęściej wykorzystywane?
Zanim przedstawimy konkretne korzyści, jakie ta technologia daje krakowskim przedsiębiorcom, należy wcześnie zrozumieć, czym właściwie są nowoczesne skanery 3D, zapewniające zarówno wydajność, jak i przystępną cenę skanowania. Kiedy mówimy o skanerze 3D, mamy na myśli cyfrowe urządzenie zdolne do super dokładnego odtworzenia duplikatu istniejącego fizycznego obiektu.
Model 3D jest przekształcany w obraz cyfrowy, zazwyczaj w postaci siatki trójkątów lub chmury punktów, tworzących plik zapisywany przy użyciu rozszerzeń plików, takich jak OBJ, ASC, PLY lub STL. Można nim dalej manipulować w oprogramowaniu CAD lub bezpośrednio przesłać do drukarki 3D. Jeśli chodzi o różne rodzaje skanerów wykorzystywanych do modelowania 3D, to powszechnie stosowane są przede wszystkim dwa z nich:
Przenośne skanery 3D
Czyli ręczne skanery, znane ze swojej zdolności do odwzorowania kształtu dużych przedmiotów, takich jak np. pojazdy mechaniczne. W swojej pracy wykorzystują małe markery, które muszą być przymocowane do obiektu przed skanowaniem. Zgodnie ze swoją nazwą, te przenośne skanery są przeznaczone do trzymania w dłoni podczas skanowania.
Połączenie wielu wykonanych ręcznie skanów 3D, dzięki wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania, umożliwia precyzyjne obrazowanie obiektu, ułatwiając w ten sposób uzyskanie pożądanego obrazu do zastosowań takich jak drukowanie 3D lub pomoc w dalszej procedurze projektowania.
Stacjonarne skanery 3D
Dzięki wykorzystaniu profesjonalnych skanerów stacjonarnych mamy z kolei możliwość przeprowadzania dokładnych skanów niewielkich przedmiotów, uzyskując obrazy o wyjątkowo wysokiej jakości. Aby zagwarantować precyzyjny pomiar i skanowanie, umieszczamy pożądane modele na dedykowanym statywie wyposażonym w obrotową podstawę, zapewniając, że cały obiekt jest oświetlony wiązką światła.
Jaka jest zasada działania nowoczesnych skanerów 3D?
Podstawowym czynnikiem kategoryzującym skanery 3D jest rodzaj emitowanego przez nie światła, które z kolei determinuje sposób ich działania. Skanery laserowe, na przykład, wykorzystują wiązkę laserową, zazwyczaj niebieską lub czerwoną, do skrupulatnego skanowania obiektów.
Zasadą działania tych skanerów jest pomiar załamania wiązki laserowej i odległości od skanowanego obiektu. Wynikowa reprezentacja jest następnie wykorzystywana do wielu zastosowań, w tym między innymi do bezpośredniego drukowania 3D.
Aby wygenerować szczegółowy model 3D za pomocą skanerów światła strukturalnego, muszą one emitować linie światła w różnych kolorach, białym, niebieskim lub zielonym. Te linie światła są starannie kierowane w stronę skanowanego obiektu i rejestrowane przez bardzo czułe kamery. Następnie kamery analizują przerwy między liniami światła, aby stworzyć skomplikowaną reprezentację 3D skanowanego obiektu.
Które sektory gospodarki najczęściej wykorzystują skanery 3D?
W wielu branżach powszechne wdrożenie technologii skanowania 3D znacznie poprawiło wydajność w różnych aspektach działania, zwłaszcza w branży produkcyjnej. Ta przełomowa technologia okazuje się niezbędna w sytuacjach, w których kluczowe jest uzyskanie szczegółowego modelu konkretnego obiektu na potrzeby projektowania i produkcji nowego sprzętu.
Różne, wymienione wyżej modele skanerów 3D znajdują zastosowanie między innymi w medycynie, budownictwie, produkcji gier komputerowych i filmów, do obsługi popularnych obrabiarek CNC czy w działach kontroli jakości.
Jak firmy z Krakowa mogą skorzystać na wdrożeniu procesu skanowania 3D?
Nie da się zaprzeczyć zdaniu ekspertów, że decyzja o włączeniu tych nowoczesnych narzędzi do procesu produkcyjnego okazuje się bardzo korzystna dla wielu krakowskich przedsiębiorstw. Wymierne korzyści obejmują znaczne przyspieszenie i optymalizację protokołów projektowych oraz faktycznej produkcji skomplikowanych komponentów, takich jak części innych urządzeń technicznych.
Jedną z najczęściej podkreślanych cech technologii skanowania 3D jest zdolność do wspomagania tzw. procesów inżynierii odwrotnej, dzięki czemu można odtworzyć na podstawie gotowego elementu, w jaki sposób został zbudowany i w jaki sposób działa.